Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza?

2023-03-27

Depilacja laserowa jest nowoczesnym i skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia. Wokół samego zabiegu narosło jednak sporo mitów i pytań, jak choćby to, czy depilacja laserowa jest rakotwórcza. Przybliżymy Wam sam zabieg – jego przebieg, spodziewane efekty, przeciwwskazania – i rozprawimy się z mitami, które mogą niesłusznie zniechęcać do depilacji.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to po prostu usunięcie niechcianego owłosienia za pomocą specjalnie do tego skonstruowanego sprzętu – lasera. W Laserinie korzystamy z najwyższej jakości lasera diodowego – LightSheer Duet®. Działanie tego urządzenia polega na niszczeniu mieszka włosowego za pomocą wiązki energii. Zamieniona w ciepło energia kumuluje się w barwniku włosa (melaninie), a następnie go niszczy.

Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza?

Od razu rozprawiamy się z pierwszym mitem, dotyczącym depilacji laserowej. Zabieg ten jest zabiegiem w pełni bezpiecznym! Działanie lasera, jak wyżej opisaliśmy, nie opiera się na promieniowaniu UV ani żadnym innym, tylko na wiązce nieszkodliwej energii. Dzięki temu nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie organizmu. Działa punktowo, to znaczy tylko i wyłącznie w miejscu, w którym kumuluje się wiązka energii – czyli w tym przypadku w znajdującym się głęboko w skórze mieszku włosowym. Tak więc depilacja laserowa NIE jest rakotwórcza!

Dla kogo przeznaczona jest depilacja laserowa?

Depilację laserową może wykonać praktycznie każdy, kto źle się czuje ze swoim owłosieniem. To świetny sposób nie tylko dla osób dotkniętych hirsutyzmem, ale też dla tych borykających się z problematycznym wrastaniem włosków czy nawracającymi zapaleniami mieszków włosowych. Jednak jak każdy zabieg, depilacja laserowa także ma przeciwwskazania.

Przeciwwskazania bezwzględne

Do tych bezwzględnych należą przede wszystkim aktywna choroba nowotworowa, padaczka, choroby pęcherzowe skóry i fotodermatozy, łuszczyca oraz bielactwo, skłonność do bliznowców, aktywne infekcje skórne i tzw. skóra marmurkowa. Zabieg nie będzie też skuteczny w przypadku siwych włosów. Warto tu podkreślić, że przeciwwskazanie do depilacji laserowej w przypadku choroby nowotworowej nie wynika z tego, że depilacja laserowa jest rakotwórcza, ale z ogólnego osłabienia stanu skóry podczas chemio- i radioterapii.

Przeciwwskazania czasowe

Depilacji laserowej nie można także przeprowadzić w różnych sytuacjach przejściowych, takich jak np. ciąża, świeża opalenizna, stosowanie kosmetyków, ziół lub tabletek z witaminą C, dziurawcem, nagietkiem, herbatek odchudzających czy leków światłouczulających (należy je odstawić na co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem). Do przeciwwskazań czasowych należy też opryszczka w miejscu zabiegu. Na tydzień przed depilacją laserową nie należy wykonywać peelingu, a w ciągu miesiąca przed depilacją nie należy depilować planowanych do depilacji laserowej miejsc woskiem, depilatorem czy pęsetą.

Pielęgnacja po depilacji laserowej

Miejsca po depilacji laserowej są zawsze zaczerwienione, mogą być także czasowo obrzęknięte. Dlatego w dniu zabiegu należy unikać gorących kąpieli i wzmożonej aktywności fizycznej, przez kilka kolejnych dni zrezygnować z basenu i sauny, przez tydzień/dwa nie stosować peelingu i zabiegów złuszczających. Ponadto przez 2-3 tygodnie należy bezwzględnie powstrzymać się od opalania (naturalnego i w solarium). Miejsca odsłonięte, narażone na promienie słoneczne, trzeba chronić kremem z filtrem SPF minimum 30.

Laserina – twój mistrz depilacji

Depilacja laserowa to nasza specjalność – wykwalifikowany personel, profesjonalny sprzęt, ogromne doświadczenie i konkurencyjne ceny to nasze główne atuty. Jeśli nie zastanawiasz się już, czy depilacja laserowa jest rakotwórcza i zdecydujesz się na zabieg, z przyjemnością obejmiemy opieką twoje ciało!

LASERINA
ul. Zgoda 9/2
81-361 Gdynia
502 068 438
info@laserina.pl
Projekt i wykonanie: